Díla nedostupná na trhu (DNNT)

Díla nedostupná na trhu

Vážení a milí čtenáři,

nenašli jste knihu, kterou potřebujete ke studiu nebo si ji chcete přečíst jen tak ze zájmu, ani v knihovně ani v knihkupectví, ani v antikvariátu ba ani v internetovém obchodě?

Pravděpodobně se může jednat o dílo nedostupné na trhu (DNNT),které vám nyní naše knihovna zpřístupní v digitalizované podobě na základě smlouvy s Národní knihovnou ČR.

Takže od této chvíle, můžete všechna DÍLA NEDOSTUPNÁ NA TRHU najít prostřednictvím naší nové služby.

A to na základě přihlášení do svého PLATNÉHO čtenářského účtu z kteréhokoli zařízení doma, ve škole, v zaměstnání nebo třeba na koupališti či uprostřed lesa, pokud jste naším registrovaným čtenářem a máte funkční připojení k internetu.

A přátelé, tato skvělá služba je pro vás zcela ZDARMA.

Co jsou DÍLA NEDOSTUPNÁ NA TRHU?

• plné texty knih, časopisů, novin atd. vydaných na území České republiky do roku 2002 a časopisy vydané do roku 2012
  • Jedná se o dokumenty chráněné autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora nebo 110 let od prvního vydání)
  • plné texty starších dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné, ale v běžném distribuci je již nenajdete
  • je to asi 180 000 digitalizovaných svazků (knih, novin a časopisů)

Co je třeba vědět?

• Zobrazené texty knih a časopisů lze pouze číst.
  • Nelze zhotovit tištěnou nebo digitální kopii zobrazených textů.
  • Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za porušení autorského zákona.
  • Pokud bude zjištěno porušování autorských práv, je knihovna zavázaná poskytnout kolektivním správcům autorských práv a policii ČR součinnost při zjišťování totožnosti registrovaného čtenáře.
  • Národní knihovna ČR zpracovává a uchovává osobní údaje registrovaného čtenáře v souvislosti s využitím služby NDK-DNNT po dobu 1 kalendářního roku následujícího po využití služby. Jedná se o identifikační údaje, relace připojení, historie přihlášení a logy.

Jak se ke službě přihlásit?

• Otevřete si web https://dnnt.cz
  • Zde máte k dispozici 4 digitální knihovny, ve kterých můžete požadovaný dokument hledat:
  • Národní knihovna České republiky, Moravská zemská knihovna Brno, Knihovna akademie věd a Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
  • Vyberete si jednu z nich a kliknutím se dostanete na obrazovku přihlášení

• Na přihlašovací obrazovce zaškrtnete políčko SOUHLASÍM S PODMÍNKAMI POUŽITÍ (nezapomeňte si je před tím také přečíst) a kliknete na tlačítko PŘIHLÁSIT KNIHOVNÍM ÚČTEM/eduID
  • Objeví se Vám seznam všech knihoven, které tuto službu poskytují.
  • Vyhledáte si Krajskou knihovnu Karlovy Vary a kliknete na ni

• Objeví se vám formulář JEDNOTNÉ PŘIHLÁŠENÍ
  • Zde zadáte přihlašovací údaje, jako by jste se přihlašovali do svého čtenářského účtu v Krajské knihovně Karlovy Vary tj.:
  • UŽIVATELSKÉ JMÉNO: číslo čtenářského průkazu 3222000000000 (13-ti místné číslo začínající 3222…) nebo svůj email (ten, který máte u nás nahlášený)
  • HESLO: RRMMDD vašeho narození (pokud jste si heslo nezměnili)

• Ještě je nutné souhlasit s odesílám osobních informací, které NKČR uchovává pro potřeby služby (viz. informace výše) kliknutím na tlačítko ANO AKCEPTUJI

• A můžete hledat potřebné dokumenty nebo si jen tak ze zájmu prohlížet ….….například časopis Květy z roku 1951 a 180 000 dalších