Od plotny do parlamentu aneb Žena v průběhu staletí

Od plotny do parlamentu aneb Žena v průběhu staletí
Univerzita volného času 2016.

Přihlašování na kurz bude spuštěno 21. 1. 2016.
 

Informace o vzdělávacím kurzu

Od plotny do parlamentu aneb Žena v průběhu staletí

Lektor: Mgr. Jakub Formánek
Oblíbený lektor, regionální historik, který v krajské knihovně již přednášel na téma Katolická církev včera a dnes a Mýty a fakta první republiky.


Obsah kurzu:

23. 2.     Žena versus muž v dějinách - vývoj postavení ženy ve společnosti
08. 3.     Česká žena v politice a vědě
22. 3.     Světová žena v politice a vědě
05. 4.     Ženy, které dobyly svět...

Vždy v úterý od 16.30 – 18.00

Cena: za celý kurz 150 Kč.

Zájemci o konkrétní téma si mohou s přednášek vybrat.
Vstupné je pak na jednotlivé přednášky 50 Kč.

Zájemci se mohou přihlásit v Informačním středisku krajské knihovny Karlovy Vary nebo prostřednictvím webového formuláře zde.

Další informace na telefonu 354 222 820.

Anotace jednotlivých seminářů:

1) Jaké bylo postavení ženy v pravěku, starověkých státech a středověku. Jaká měla žena práva a jaké povinnosti? Kdo byl ochráncem rodinného krbu?

2) Kdo to byla a kde se vzala česká emancipovaná žena? Koho si pod tímto označením můžeme představit? Kdo stál u emancipace českých žen a jak složitá byla cesta mezi inteligenci? Připomeňme si české ženy v posledních dvou staletích.

3) Na počátku 19. stol. nebyla chudá a nevzdělaná žena ničím výjimečným a po téměř sto letech promovala první žena na vysoké škole. Jak složitá tato cesta byla? Kdo tomu bránil? Jaký byl proces emancipace a prosazení žen v různých koutech světa?

4) Podívejme se na ženy z různých oborů bez jejichž práce a obětí bychom dnes neměli spoustu důležitých vynálezů. Čeho se musely vzdát? Kdo je podporoval? Co stálo v jejich cestě na vrchol? Jaké byly tyto ženy v soukromí? Představíme si vybrané osudy významných žen.