Bezbariérová knihovna

Bezbariérová knihovna
Krajská knihovna Karlovy Vary je kompletně bezbariérová, přátelská ke všem uživatelům.
Informace o krajské knihovně v českém znakovém jazyce.

Novinky v odd. pro handicapované

Díky podpoře dlouholetého partnera knihovny Nadace ČEZ, bylo možné upravit a dovybavit oddělení pro handicapované.

 

 

Bezbariérová knihovna

  • vyhrazená místa pro parkování pro handicapované osoby
  • signální majáček navigující nevidomé do knihovny hlasem
  • nájezdová rampa u hlavního vchodu
  • celá budova je bezbariérová (včetně toalet pro invalidní návštěvníky),
  • výtah a vstupní dveře se otevírají automaticky
  • společenský sál a centrální výpůjční pult jsou vybaveny indukčními smyčkami pro neslyšící

 

FriendlyVox

V krajské knihovně je možné na všechn počítačích pro veřejnost v hlavní budově.
To znamená v A-klubu, odd. pro děti, v půjčovně pro dospělé i čítárně, v centrální hale a samozřejmě také v oddělení pro handicapované. Celkem na téměř 30 PC.

Projekt je zaměřen na zpřístupnění internetových služeb zrakově znevýhodněným návštěvníkům knihoven.  Díky tomu může nyní knihovna nabízet svým zrakově znevýhodněným klientům ozvučený přístup k internetovému zpravodajství či k dennímu tisku, případně k dalším službám jako je například e-mail, Youtube či Wikipedie.  Obsluha je velmi snadná a portál velmi výrazně zkvalitní přístup zrakově postižených k informacím na internetu.

Co konkrétně FriendlyVox umí?

 

 

Noví pomocníci pro zdravotně handicapované

Krajská knihovna Karlovy Vary si zakládá na tom, že ve své činnosti vždy myslí i na zdravotně handicapované uživatele. Nyní, zejména pro ně, připravila několik novinek, které velmi výrazně doplní dosud nabízené služby.

Všichni ti, kteří již dobře nevidí na tištěný text a zapomněli si doma své brýle, si mohou u centrálního pultu nebo v půjčovně pro dospělé v hlavní budově knihovny ve Dvorech půjčit zdarma brýle na čtení. K dispozici jsou čtecí brýle od 2 do 4,5 dioptrií.  Zájemci o půjčení čtecích brýlí budou tyto načteny na čtenářské konto podobně, jako například sluchátka. Při odchodu z budovy čtenář brýle vrátí a z konta mu budou odepsány. 

Další novinkou je automatické otevírání dveří do prostoru půjčovny pro dospělé. Uživatelé, a to nejen ti zdravotně handicapovaní, si stěžovali, že jsou tyto dveře velmi těžké a otevřít je bývá problém například pro děti či seniory.

Pokud návštěvník vstoupí do monitorovaného prostoru z obou stran dveří, okamžitě se před ním automaticky otevřou. Tím se stávají velice vítaným pomocníkem zejména pro vozíčkáře, osoby, které se pohybují s berlemi apod. Pokud návštěvník jede výtahem, otevírají se dveře automaticky již při otevření výtahu při dojezdu do vrchní stanice. V opačném směru se dveře automaticky otevřou až ve chvíli, kdy odcházející osoba přistoupí do jejich těsné blízkosti, aby se zamezilo nadbytečnému otevírání dveří při pouhém pohybu návštěvníků mezi regály půjčovny pro dospělé, které stojí v jejich těsné blízkosti.

Důležitým vybavením těchto dveří je bezpečnostní pojistka. Pokud se dveře otevírají a někdo náhle vstoupí do jejich prostoru, dveře se zastaví tak, aby nikoho nezranily. Při výpadku elektrického proudu dveře přecházejí do standartního manuálního režimu a ovládání je v provozu jako klasické BRANO.

Poslední, ale neméně významná novinka, je možnost zapůjčení kolečkového křesla či chodítka pro seniory pro pohyb v budově knihovny. Chodítko je vybaveno košíkem, který je možno použít například pro odložení vypůjčených knih. Oba tyto užitečné pomocníky naleznou uživatelé přímo u centrálního pultu knihovny, kde si je mohou bez dalšího vypůjčit a na stejné místo opět vrátit po jejich použití.

Pomůcky pro zdravotně handicapované byly pořízeny díky podpoře dlouholetého partnera Krajské knihovny Karlovy Vary Nadace ČEZ.  Celkové náklady činily 80 tisíc korun.

 

videa

 

Pro nevidomé

  • speciální fond zvukových knih, nově i ve formátu MP3, pro nevidomé
  • kamerová zvětšovací lupa Presto
  • soubor kompenzačních pomůcek pro nevidomé
  • počítač se speciálním softwarem pro nevidomé a slabozraké
  • každoroční společný den pro nevidomé i vidící veřejnost, který se koná vždy v rámci Týdne knihoven

Pro neslyšící

  • Několikrát ročně přednášky a kurzy s profesionálním  tlumočením  do českého znakového jazyka, případně se simultánním přepisem mluveného slova
  • Kurzy českého znakového jazyka pro začátečníky i pokročilé pod vedením pana Miroslava Plachého (rodilý neslyšící, zakladatel sdružení Planeta neslyšících v Karlovarském kraji)
  • speciální fond – komiksy, filmy s titulky, motivační filmy, výuková DVD, periodika s tematikou neslyšících, fond o problematice neslyšících zaměřený na komunikaci
    s neslyšícími, na život neslyšících, péči o neslyšící děti, slovníky ČZJ atd

 

 

Ocenění práce s handicapovanými

2011 – MOSTY 2010 – Tuto cenu vyhlašuje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, aby ocenila akt, projekt či osobnost, jenž významným způsobem zlepšuje postavení osob se zdravotním postižením v ČR. Krajská knihovna Karlovy Vary zvítězila v kategorii Instituce veřejné správy.

2009 – JODI AWARDS 2009 - V úterý 2. prosince 2009 ve večerních hodinách se v londýnském Victoria and Albert Museum konalo slavnostní předávání cen v rámci soutěže JODI AWARDS 2009 (www.jodiawards.org.uk.),která oceňuje nejlepší počiny na poli zpřístupňování kultury Handicapovaným prostřednictvím digitálních technologií.
Krajská knihovna Karlovy Vary obdržela prestižní ocenění v kategorii – Digitální přístup on-line.

2020 - Nejlepší zaměstnavatel lidí s hendikepem. Krajská knihovna Karlovy Vary obsadila první místo z celkem 20 organizací v 9. ročníku soutěže Stejná šance.

Otevírací doba

Hlavní budova Dvory

PO - PÁ 9.00 - 19.00
SO 9:00 - 15:00
NE Zavřeno

Oddělení pro děti

PO - PÁ 9.00 - 19.00
SO 9:00 - 15:00
NE Zavřeno


Pobočka Lidická

PO až ČT  12:00 - 18:00 
 10:00 - 15:00
SO, NE Zavřeno

 

Studijní oddělení - Lidická
Studijní oddělení - Lidická
Lidická 40, Karlovy Vary
 zobrazit na Google