Život v Grónsku

Zajímavá přednáška manželů Klempířových, kteří v Grónsku opravdu žijí.
Tlumočeno do českého znakového jazyka.

 

Život v Grónsku

Přednáška
Pro: Vhodné i pro neslyšící
Vstupné: 40 Kč
Pro neslyšící vstup zdarma
Místo: Hlavní budova Dvory - sál
Datum: 17.10.2013 17:00 - 19:00
/akce/zivot-v-gronsku-a235.htm
Text

Grónsko se manželům Aleně a Jaroslavu Klempířovým stalo doslova druhým domovem. Po roky pracovních pobytů poznali nejen krásu grónské přírody, polární den i kouzlo polární noci, tolik drsné, přitom kouzlené, fascinující. Především poznali život Gróňanů a toto poznání jim nadobro změnilo pohled na život. Osud Aleně a Jaroslavu se na dlouhá léta změnil. Stali se zajatci své touhy po blýskajícím se ledu, zářivém slunci, polární noci a hlavně po lidech tak přátelských!

Za doby bádání natočili nejenom mimořádně zajímavé přírodní záběry, ale především se vydali hledat stopy historie misií Moravských bratří. Objevili řadu archivních dokumentů o jejich působení. Pořídili i unikátní rozhovory s představiteli Grónska. Natočili rovněž církevní chorály, které znějí při bohoslužbách a z nichž jsou patrny dávné moravské liturgické zpěvy.

Tajný cestovatelský sen? „ Co nejdéle pobývat v Grónsku. Pokračovat v započaté práci. Dokončit knihu o Grónsku, včetně studie o jedné z nejvýznamnějších osobností grónské historie, Samueli Kleinschmidtovi, jehož rod pocházel z území Čech. Lze ho směle nazvat „Grónským Komenským“. Stále hledáme další stopy, fakta a tajemství, které  inspirovaly Stanislava Motla k vytvoření televizního dokumentu „Moravané mezi Eskymáky“, který byl i naší společnou prací.“


Novinky na e-mail