Súdán - jebenah, pyramidy a magické chrámy

Před několika lety se vypravili Andrea Kaucká a René Bauer do Afriky. Nyní nám o ní mohou vyprávět.
Tentokrát se s nimi vypravíme do Súdánu.
Přednáška bude tlumočena do českého znakového jazyka.

Súdán - jebenah, pyramidy a magické chrámy

Přednáška
Pro: Vhodné i pro neslyšící
Vstupné: 40 Kč
Místo: Hlavní budova Dvory - sál
Datum: 12.12.2013 16:30 - 19:00
/akce/sudan-jebenah-pyramidy-a-magicke-chramy-a343.htm
Text

Andrea Kaucká Na ceste po Súdánu

Před několika lety jsme se vypravili poznat Afriku. Ta nás uchvátila natolik, že se každoročně za krásami černého kontinentu vracíme.

O zážitcích a setkáních ze všech cest se dá vyprávět hodiny a hodiny. Tu se z nás v Egyptě stali potápěči, tady jsme přivolávali boha dešťů v údolí Omo, tam jsme pojídali nyama choma s masajskými starci a válečníky, nebo jsme vzali na vycházku 2 nezbedné krále divočiny, či zapadli v bahně zdánlivé vyschlé řeky hluboko v buši namibijské krajiny. Každá země nás něčím překvapila, některá i trochu odradila, jiná zase okouzlila.

V roce lednu 2009 jsme na té první dlouhé cestě napříč africkým kontinentem navštívili i Súdán, neklidnou zemi, kde se střetávaly a střetávají dva světy – arabský a černý. Jiná možnost nebyla, z Egypta do Etiopie se autem jinak dostat nelze. Nás ale Súdán i lákal. Přáli jsme si dostat se alespoň malinko pod kůži této země zahalené do závoje nebezpečna a fanatismu. Tehdy to byla největší země afrického kontinentu, byl to jeden Súdán a panoval zde relativní klid. Cestování bylo pokojné a záživné a nám dodnes zůstaly krásné vzpomínky. Tato země a její nádherní lidé, jež v některých oblastech zažívají muka, stojí za zmínku. Zaslouží si, aby o nich alespoň malinko věděl i svět, o jejich bohatství, pohostinnosti a kráse, i když zrovna nežijí v ráji. A nejsou to jen lidé, co zdobí Súdán. Ne nadarmo se této části světa říká domov černých faraónů, na území zhruba 2.5milionu km2 se nachází více než 200 archeologických nalezišť – pyramid, hrobek a chrámů. Některé poušť nadobro pohřbila ve svém oceánu písku, některé jsou nedotčené a panenské a zůstanou tak i nadále. Jen zlomek jich je možné navštívit.

Pojďte s námi nahlédnout do horké saharské země. Užít si dobrodružství strašidelného trajektu, kdy jeden neví, jestli své auto nebude muset hledat v hlubinách Asuánské přehrady. Projít se zapomenutými památkami bez živé duše. Prohlédnout si úrodné břehy Nilu a zavítat mezi černé a černější domorodce v pohoří Nuba. Nakoupit na místním trhu a dát si dobrou Marisu nebo Karkadah při tanci statných mužů. Nebo si jen tak sednout u kávové lady na výbornou Jebanah. Uvidíte, bude se Vám na putování líbit.


Novinky na e-mail