Porcelánový rod Haas

První vyprávění z podzimního cyklu OZVĚNY NAŠEHO KRAJE, který přinese spoustu zajímavých informací o lidech a památkách našeho kraje.

Porcelánový rod Haas

Přednáška
Pro: Všichni
Vstupné: 40 Kč
Místo: Hlavní budova Dvory - sál
Datum: 25.10.2016 17:00 - 19:00
/akce/porcelanovy-rod-haas-a5109.htm
Text

Rod Haas, Karlovarský kraj

Každé místo na světě se chlubí svými slavnými rodáky, lidmi, kteří dokázali ovlivnit běh dějin nebo se stali slavnými díky svým skutkům. I Karlovarský kraj má takové osobnosti.

Působil zde rod, který ve svém oboru významně zasáhl do světové produkce tím, že založil firmu, jejíž jméno je dodnes známé po celém světě a jejíž výrobky jsou vysoce hodnoceny. Přesto je u nás tento rod a jeho členové stále nedocenění. Jsou pozapomenuti a ztraceni v čase kvůli nezájmu současné společnosti, která o jejich velkolepé práci dnes již prakticky nic neví. Přesto se jedná o rod, který bez obav můžeme zařadit nejen mezi největší giganty regionu, ale celé republiky.

Byl jím rod Haasů z Horního Slavkova. Rod, který se historickým vývojem dostal z Jižních Čech, přes Krušné Hory do zdejšího regionu, kde vybudoval po Míšni druhou nejslavnější porcelánku v Evropě, největší v tehdejším Rakousko-Uhersku.

Přitom začal od píky, a z ničeho vybudoval slavnou, světově uznávanou značku. Tento rod vlastnil několik zámků a hradů v našem regionu, přímo řídil, nebo přes další rodové větve spoluvlastnil většinu zdejších porcelánových továren.

Sága rodu je úžasným příběhem o tom, jak lze díky píli, šikovnosti a nemalé míry štěstí dosáhnout vrcholu ve své profesi. Pomalý, ale nezadržitelný vzestup Haasů až na vrchol nám dává plné právo je označit za jeden z nejvýznamnějších zdejších rodů. Jejich jméno je dodnes ve světě vyslovováno s úctou a uznáním. Cesta velikánů tohoto rodu nakonec končí na Jižní Moravě, na hradě Bítově, kde došel na konec cesty jejich poslední potomek, jenž se stal legendou a jehož život skončil šokujícím, nešťastným způsobem, tak jako celá jejich bývalá továrna

Další přednášky cyklu "Ozvěny našeho kraje":

15. 11. Historie a současnost karlovarských kolonád
           Mgr. Jiří Klsák, Ing. Milan Trnka

29. 11. Horní nádraží v Karlových Varech
           Jindřich Nový

 


Novinky na e-mail