Noc literatury

Noc literatury

Hlasité čtení
Pro: Všichni
Vstupné: zdarma
Místo: Karlovy Vary - Stará Role
Datum: 22.09.2021 18:00 - 20:30
/akce/noc-literatury-a14922.htm
Text


Karlovy Vary se letos připojí k tradiční Noci literatury. Letos se bude konat ve středu 22.9.2021 a číst budeme na zajímavých místech ve Staré Roli. Na všech čtecích místech začínáme číst v 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 a 20:30. Všichni jste srdečně vítáni!
 

Jógové studio Namaste
Zdeněk Daněk a Alena Růžičková

Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary – učitel matematiky a fyziky a jeho kolegyně.
Rakousko – Daniel Wiesser: Královna hor
Překlad: Magdalena Štulcová, Archa 2021

Daniel Wisser (*1971) je rakouský spisovatel a hudebník. Literárně debutoval na počátku devadesátých let, kdy také založil orchestr sestávající z několika elektronických klávesových nástrojů Das erste Wiener Heimorgelorchester. Za román Královna hor získal v roce 2018 Rakouskou knižní cenu. Autor knihu napsal na základě osobní zkušenosti při práci s lidmi s roztroušenou sklerózou a rozhovorů s dalšími nemocnými, kteří posléze podstoupili nebo toužili podstoupit eutanazii.

Královna hor je důvěrná přezdívka nemoci, jíž trpí pětačtyřicetiletý obyvatel pečovatelského ústavu pan Turin. Bývalý úspěšný podnikatel v oboru IT, bezdětný, spokojeně ženatý, onemocněl v 27 letech roztroušenou sklerózou. Od té doby se jeho život beznadějně hroutí. Ze společenského požitkáře Roberta Turina se tak stal „pan Turin“, odkázaný na cizí péči. Svůj příběh vypráví ve třetí osobě jakoby o někom jiném. Po celou dobu důsledně sleduje jediný cíl – sehnat někoho, kdo by ho odvezl do Švýcarska, kde je povolená asistovaná sebevražda. A myslí to smrtelně vážně. Svébytně napsaný román nepostrádá černý humor ani laskavé emoční zaujetí.

Jogové studio Namaste


Telefon: +420 777 553 115
E-mail: romibauerova@seznam.cz
Web: http://www.joganamaste.cz/jogove-studio-karlovy-vary

Vítáme všechny bez ohledu na pohlaví či věk. Lekce probíhají v klidném, harmonickém prostředí a jsou vedeny zkušenými a certifikovanými lektory.

Interiér
V našem studiu se nachází dva sály. Svým vybavením jsou uzpůsobeny pro cvičení jógy, relaxaci a uvolnění. Jeden sál je pro cca 20 cvičících a druhý pro cca 10 cvičících. Zde je prostor i pro individuální přístup ke každému klientovi. Pro čekání na lekci či rozjímání po lekci je připravené zázemí s čajem nebo kávou.

Pomůcky ve studiu
Pomůcky jsou k dispozici zdarma. Přesto je vhodné nosit na lekci, z hygienických důvodů, alespoň vlastní ručník.

 

Centrum zvířat Stará Role – DDM Karlovy Vary 

Ilona Volopichová

Učím v ZŠ a ZUŠ Šmeralova KV češtinu a hudebku.

Romové – Oksana Marafiotiová: Žij tam, kde jsou písně
Překlad: Karolína Ryvolová, Triton 2019

Oksana Marafiotiová (* 1974) je americká spisovatelka romského původu. Narodila se v Lotyšsku, dětství strávila v Moskvě a na šňůrách s divadelním ansámblem dědečka Andreje Kopylenka, s nímž rovněž vystupovala jako tanečnice a zpěvačka. V patnácti letech její rodina emigrovala do Los Angeles, kde autorka vystudovala klasickou hru na klavír. V současné době vyučuje tvůrčí psaní na několika univerzitách.

Patnáctiletá Oksana se na první pohled jeví jako obyčejná americká puberťačka, ve skutečnosti se v ní však sváří dvě starobylé kultury, romská a arménská, zarámované dětstvím v Sovětském svazu. Každý člen její neobvyklé rodiny – dědeček divadelní principál, babička čarodějka, otec milovník okultních věd i bohémská matka – se do ní nezapomenutelně otisknul a zanechal v ní nezodpovězenou otázku: Kdo vlastně jsem? Emigrace do Spojených států navíc přinesla řadu nepříjemných překvapení. Amerika vždycky nevypadá jako v klipech na MTV, rodina nedrží bezpodmínečně při sobě a každý se s rolí přistěhovalce vyrovnává po svém.

Centrum zvířat Stará Role

OTEVÍRACÍ DOBA - LETNÍ ČAS
SO - NE od 10.00 do 17.00                                    
PO - PÁ  od 10.00 do 17.00
Rolavská 295/5, 360 17 Karlovy Vary

web https://www.ddmkv.cz/centrum-zvirat

Centrum zvířat se nachází na břehu řeky Rolavy (za dopravním hřištěm; ve směru cyklostezky na Novou Roli),kousek od konečné stanice autobusu č.3 a 15.

Pokud pojedete autem směrem z centra, sjeďte na kruhovém objezdu u budovy Dopravní Policie poslední odbočkou. Po levé straně je firma VKV, po pravé dopravní hřiště a pak už uvidíte naší zahradu a pasoucí se koníky :-)

GPS: 50° 14´51,803" N, 12° 49´35,749" E

V případě dobrého počasí se bude číst venku v zahradě centra s výhledem na koňský výběh.


Lidový dům, salonek Alt Rohlau,  Magistrát města Karlovy Vary


Nikola Kostadinovová
učitelka Mateřské školy, bývalá učitelka Dramatické tvorby ZUŠ, členka Divadla Dagmar
Dánsko – Helle Helle: Ony
Překlad: Helena Březinová, Paseka 2021

Helle Helle (* 1965) je dánskou autorkou minimalistických románů a kratších próz. V češtině její knihy vycházejí téměř dvacet let, tou první byla sbírka Zbytky (2002),následovaly romány Představa o nekomplikovaném životě s mužem (2004),Ženy bez mužů (2008),Na dně (2012),Jestli chceš (2016) a Tohle jsem měla napsat v přítomném čase (2017). Její knihy vyvolaly výrazný ohlas na domácí scéně i v zahraničí a jsou dosud přeloženy do sedmnácti jazyků.

Ony jsou ona a její matka. Žijí na dánském ostrově, píše se rok 1981. Šestnáctiletá dívka nastupuje na gymnázium, matka vlastní obchod s oblečením a parfémy. Jejich každodenní život vnímáme očima dcery, která zažívá drobné radosti i strasti dospívajících – trapná zamilování, přátelství, večírky. Pod zdánlivě klidným tokem běžného života se však rodí tragédie. Neobyčejně úsporně napsaný román nepůsobí navzdory tématu temně a depresivně, o to větší je jeho emocionální účinek. Zasazení do dánského maloměsta osmdesátých let vytváří zajímavou dobovou kulisu pro mimořádně silný a nadčasový příběh o dceři a její matce.

Lidový dům, salonek Alt Rohlau

Vlastník objektu
Statutární město Karlovy Vary

Kostel Nanebevstoupní Páně ve Staré Roli


Hana Franková
Střední pedagogická škola, gymnázium a vyšší odborná škola Karlovy Vary p.o. – dramatická výchova.

Irsko - Sally Rooney: Nornální lidi

Překlad: Radka Šmahelová, Argo 2020

Irská prozaička Sally Rooneyová (* 1991) vystudovala anglistiku na Trinity College v Dublinu a na studiích se věnovala i politologii a debatním soutěžím. Tyto tři zkušenosti – literaturu a umění, politický přehled a schopnost argumentace – výborně zužitkovala ve svém debutovém románu Rozhovory s přáteli (č. 2017),z nějž se zakrátko po vydání stal neočekávaný bestseller a jenž katapultoval autorku mezi nejuznávanější současné anglofonní autory.

Příběh o vzájemné fascinaci, přátelství a lásce. Marianne a Connell vyrůstají na malém městě, na střední škole patří Connell ke hvězdám a Marianne je outsider. Když se spolu jednou dají do řeči, změní to jejich život. O rok později už oba studují na vysoké škole v Dublinu. Z Marianny se mezitím stala královna večírků, zatímco nejistý Connell jen velmi těžko nachází své místo ve společnosti. Ačkoliv se oba pohybují v rozdílných kruzích, přitahují se k sobě jako dva magnety. Marianne čím dál víc propadá sebedestrukci a Connell hledá svůj smysl života jinde, oba jsou však konfrontování tím, jak daleko dokáží zajít, aby druhého zachránili.

Kostel Nanebevstoupní Páně ve Staré Roli

Římskokatolická farnost Stará Role
Kostelní 431/1, 360 17 Karlovy Vary
farnost.kvstararole@bip.cz
Web: https://www.farnoststararole.cz/

V roce 2009 farnost při kostele Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli oslavila sté výročí posvěcení kostela. Kostel je tedy mladíčkem a není opředen historkami a legendami, kterých můžeme být svědky u starobylých katedrál. Nicméně historie tohoto kostela je zajímavá. Ke stému výročí kostela se podařilo vydat bulletin, ve kterém jsou dějiny tohoto kostela zpracovány poměrně podrobně. Autorem je pan PhDr. Antonín Mařík a z jeho práce je v následujícím textu čerpáno. Se svolením Státního okresního archivu je v bulletinu zveřejněna i fotografie obecní kaple, která stávala na tomto místě před tím, než byl postaven kostel. Historie tohoto kostela začíná 28. února 1889. V tento den byl založen Spolek pro stavbu kostela. Statuta Spolku se nám dochovala a jsou uložena ve Státním okresním archivu v Karlových Varech ve fondu Farní úřad Stará Role.

Nádraží Stará Role č.p. 260 – čekárna

Petr Pačíska
Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary, správce budov.
Norsko – Are Kalvo: Hory peklo ráj
Překlad: Daniela Mrázová, Host 2020

Are Kalvo (* 1969) je populární norský komik a satirik, který se už přes dvacet let věnuje standup comedy. Je rovněž autorem muzikálů, revue, opery a jedenácti knih na různá témata, jako je náboženství, politika, fotbal nebo trávení volného času. Díky tomu si získal široké publikum, spoustu chvály, dostal mnoho cen a někdy trochu kartáč. Často píše o tématech, o kterých toho moc neví. Teď píše poprvé o něčem, čemu nerozumí vůbec.

Autor vyrostl na statku pod horami, přímo uprostřed pohlednicové krajiny severozápadního Norska. Do přírody ho to přesto nikdy netáhlo. Jednoho dne uvědomil, že všichni jeho známí mají na sociálních sítích aspoň jednu fotku hor. Ze zvědavosti se proto vydal zjistit, co žene lidi k tomu, aby se ve volném čase vzdávali městských radovánek, investovali nehorázné peníze do turistického vybavení, trmáceli se osm hodin v dešti a mlze a večery trávili v páchnoucím funkčním prádle ve společnosti stejně zavánějících milovníků přírody. Satira utahující si z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě poskytne pobavení i nadhled všem kavárenským povalečům i horským turistům.

Nádraží Stará Role č.p. 260

Vlastník objektu:
Správa železnic, státní organizace
Oblastní ředitelství Ústí nad Labem
Odbor obchodních činností – Oddělení obchodního využití majetku
Železničářská 1386/31,
00 03 Ústí nad Labem


Novinky na e-mail