Morový rok 1938

Křest a představení knihy autorů PhDr. Vladimíra Bružeňáka a Ing. Josefa Mackeho.

Morový rok 1938

Křest knihy
Pro: Všichni
Vstupné: zdarma
Místo: Hlavní budova Dvory - sál
Datum: 04.12.2017 17:00 - 19:00
/akce/morovy-rok-1938-a7064.htm
Text

Morový rok II.

Kniha volně navazuje na 1. díl Sokolovsko.

Tak jako v předcházejícím díle i zde se seznámíte s problematikou nárůstu česko-německých rozporů ve 30. letech a to nyní s ohledem na Karlovarsko.

Hlavní osou je pak opět vylíčení všech známých, méně známých i zcela neznámých událostí ze září 1938 v dané oblasti. Karlovarsko jistě nebylo v ono pohnuté září tak bouřlivé jako Sokolovsko, nicméně i zde bylo na okresech Karlovy Vary, Jáchymov a Nejdek po nezdařeném henleinovském puči vyhlášeno stanné právo.

Snad jen díky náhodě, díky štěstí neumřelo na Karlovarsku tolik odvážných a statečných jako na Sokolovsku. Přesto i zde tekla krev, umírali lidé. Karlovy Vary patřily mezi jedno z významných center henleinovského hnutí v Československu. Vždyť právě zde se henleinovci poprvé veřejně přihlásili k myšlenkám nacistického národního socialismu.

Kniha doplňuje dobová hlášení, záznamy kronik také o lidský rozměr v podobě líčení osudů některých českých četníků, policistů, příslušníků finanční stráže, vojáků. Nechybí ale i pohled obyčejných lidí – železničářů, učitelů apod. Vše je opět doprovázeno velice bohatou fotodokumentací.

 

 


Novinky na e-mail