Karel Kryl - Doteky života

Expozice o životě, díle, názorech a postojích oblíbeného písničkáře Karla Kryla, které byly zachyceny v amatérských fotografiích a článcích v novinách a časopisech.
Vernisáž výstavy 3. 3. v 17:00 hodin.

Karel Kryl - Doteky života

Místo: Hlavní budova Dvory - centrální hala
Datum: 12.03.2014 10:00 - 19:00
/akce/karel-kryl-doteky-zivota-a843.htm

Prostřednictvím dosud nepublikovaných fotografií, portrétů a dobových článků představí výstava osobnost Karla Kryla a jeho dílo. Autora nejznámějšího českého protestsongu budou moci zájemci poznat z trochu jiné perspektivy.

Karel Kryl – Doteky života. To je název putovní výstavy, jež je dílem velké Krylovy příznivkyně, Jarky Otavové Szabóové, která se s umělcem i přátelila a spolupracovala s ním. A proč vlastně výstavu vytvořila? „Mám tlustý sešit, kam jsem si vlepovala každou vstupenku z jeho koncertu, a protože jsem i trochu fotila, je tam něco málo momentek. Některé jsou součástí výstavy. Materiálů bylo dost, byla to taková moje osobní sbírka. A když nás Karel opustil (3. března 1994) a já se vyplakala, chtěla jsem se podělit o vše, jaký Karel byl a co nám sděloval. Jeho texty jsou nadčasové. Leoš Protiva z Mohelnice mi poskytl prostory a já jsem výstavu dávala dohromady. Poprvé byla uvedena Pavlem Dostálem 21. srpna 1994 v Olomouci v Galerii Patro. Výstavou chci přiblížit život a tvorbu Karla Kryla i mladším generacím, kteří si ho nemohou pamatovat z koncertů, ale i pamětníkům, kteří na něj mohou zavzpomínat,“ objasnila důvody svého rozhodnutí pořadatelka výstavy.

Podobně jako mnoho jiných i ji oslovila Krylova tvorba již v raném mládí. „Poprvé jsem se setkala s jeho dílem v roce 1968, kdy jsem se nedokázala vyrovnat s okupací sovětských vojsk. Karel zpíval přesně to, co jsem cítila. Tehdy mi bylo šestnáct let. V roce 1969 vyšla deska Bratříčku, zavírej vrátka a ta oslovila nejen mne,“ vzpomíná Otavová. Osobně se se zpěvákem setkala po jeho návratu do vlasti v roce 1989. Poté se stali blízkými přáteli a díky vzájemné spolupráci měla možnost velká umělcova fanynka nahlédnout i do jeho nitra. „Měla jsem to štěstí, že jsem mohla Karla poznat i v soukromí, a ne jenom z koncertních šňůr. Opomíjí se, že Karel byl i básníkem. V básních i písních je slyšet dokonalá čeština. Karlův hlas, jeho myšleny ani zvuk jeho kytary se nedají napodobit,“ zdůraznila.

Díky blízkému přátelství s českým písničkářem může pořadatelka výstavy nabídnout zvědavému oku návštěvníka nejenom snadněji dostupný materiál, ale i velmi cenné doklady o Krylově osobním životě. Na výstavě tak najdete i fotografie ze zákulisí koncertů, z umělcova soukromí nebo třeba z debat nad pivem. Chybět nebudou ani novinové výstřižky o legendě českého folku, záznamy Krylových reakcí na politickou scénu a dokumenty o rozloučení s Krylem.