Jaro 1945 v Karlových Varech

Krajská knihovna Karlovy Vary, Muzeum Karlovy Vary a Státní okresní archiv Karlovy Vary připravili k oslavám 70. výročí ukončení 2. světové války ojedinělou výstavu sestavenou z dobových materiálů, artefaktů a dokumentů, z nichž mnohé ještě nebyly nikdy veřejnosti představeny.

Jaro 1945 v Karlových Varech

Vernisáž
Pro: Všichni
Vstupné: zdarma
Místo: Hlavní budova Dvory - centrální hala
Datum: 30.03.2015 17:00 - 19:00
/akce/jaro-1945-v-karlovych-varech-a2735.htm
Text

Tuto velmi zajímavou výstavu ocenění nejenom milovníci historie, ale také karlovarští a regionální patrioti, neboť si budou moci prohlédnout unikátní dokumenty a dobové artefakty související přímo s naším městem a krajem.

Součástí vernisáže bude promítání unikátního filmu „KARLOVY VARY 1918 – 1945“ v sále krajské knihovny, který z dobových dokumentů sestavil pan Jindřich Nový, jeden z autorů výstavy. Za dobu cca 105 minut shlédnou návštěvníci vernisáže nejdůležitější okamžiky ze života našeho města na začátku 20. století.

"Jaro 1945 v Karlových Varech"

Výstava obsahuje unikátní dobové materiály, fotografie a artefakty.
Mnohé z nich ještě nebyly publikovány a představeny veřejnosti.

Doba trvání výstavy: 31. 3. - 28. 4. 2015, hala Dvory

Fotografie a dokumenty byly pro výstavu zapůjčeny z archivů pana Stanislava Burachoviče, Kristiána Houfa, Jindřicha Nového, Rudolfa Špačka, Muzea Karlovy Vary a Státního okresního archivu.

Na své si přijdou také letečtí a vojenští modeláři, protože si budou moci prohlédnout modely letadel a vojenské techniky z 2. světové války zapůjčené kluby plastikových modelářů Karlovarského kraje.

Naprostou raritou pak budou části původních vojenských uniforem, zejména pak amerických letců, kteří byli sestřeleni nad územím Karlovarského kraje. K vidění budou také další věci, které patřily do jejich výstroje a vybavení a dokonce také části sestřelených letadel.

Tyto letecké artefakty zapůjčilo Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944, které má své sídlo na Kovářské.

Součástí výstavy bude i přednáška karlovarského historika, ředitele Státního okresního archivu Karlovy Vary na téma Jaro 1945 v Karlových Varech

23. 4. 2015 v 17:00 hodin
lektor: Mgr. Milan Augustin, sál Dvory