České stopy na Ukrajině

Křest knihy Vladimíra Turka.

Křest knihy
Místo: Hlavní budova Dvory - sál
Datum: 25.09.2018 17:00 - 19:00
/akce/ceske-stopy-na-ukrajine-a8208.htm

Vladimír Turek

dvojjazyčná monografie česko-ukrajinská
formát A4, křídový papír, 592 stran

Nabízená monografie pojednává o dějinách (1870–2017) unikátní  české vesnice Malá Zubovščina,která se nachází v Žitomírské oblasti. Kniha je napsána na základě archivních materiálů z Ukrajiny a České republiky, soukromých sbírek obyvatel obce, místních legend, vyprávění, vzpomínek starousedlíků a současníků.

Důležitou roli v pokusu zrcadlení koloritu malozubovščinských Čechů na stránkách knihy hraje folklór, především národní písně. Kromě toho kniha mapuje zvláštnosti společenských vztahů (hospodářských, národních, religiózních a umělecko-kulturních),které se vyvíjely a formovaly vе svém časoprostoru. Díky důkladné a pedantické práci s dohledanými materiály se podařilo opravit řadu nepřesností v historii vesnice Malá Zubovščina.

Vydání je určeno pro široký okruh badatelů-etnografů (historiků, etnologů, folkloristů apod.),učitelů, studentů a pro všechny, koho zajímají dějiny Čechů na Ukrajině.