SelfCheck nová služba pro čtenáře

Krajská knihovna Karlovy Vary slavnostně uvedla 18. 1. 2018, za účasti radní pro kulturu Karlovarského kraje Mgr. Daniely Seifertové, do provozu nového moderního pomocníka pro své čtenáře. Jedná se o samoobslužné zařízení SelfCheck.

TZ 3/2018

Samoobslužná stanice SelfCheck umožní čtenářům provádět bez asistence personálu knihovny činnosti výpůjček knih a dalších dokumentů pomocí jejich čárových kódů a dále pak přístup ke čtenářskému kontu, například pro provádění prodlužování doby vypůjčení dokumentů. „Stanice bude komunikovat s knihovním systémem Aleph a čtenáře bude identifikovat pomocí čtenářských průkazů s čárovým kódem,“ uvedl ředitel knihovny Vratislav Emler.

Pro maximální komfort čtenářů je stanice vybavena velkou dotykovou obrazovkou, která umožní zobrazit najednou co nejvíce položek a její obsluha je intuitivní a velmi snadná. I přesto jsou knihovníci u centrálního pultu připraveni zájemcům o využívání SelfChecku pomoci a seznámit je s jeho obsluhou. Přímo u zařízení jsou umístěny i informační letáky s jednoduchým návodem k obsluze. Součástí SelfChecku je také tiskárna pro tisk stvrzenek o výpůjčkách a změnách provedených na čtenářském kontě prostřednictvím SelfChecku.

Hlavní výhody využívání zařízení SelfCheck

• Samostatné provedení výpůjčky.
  • Automatický tisk stvrzenky.
  • Kompatibilita s ochranným systémem proti odcizení dokumentů.
  • Nastavení instrukcí pro čtenáře a jejich promítání na dotykové obrazovce.
  • Volba nastavení cizího jazyka.
  • Moderní služba čtenářům – možnost přiblížit se čtenářům a být přístupný, aniž by museli čekat na přijetí za knihovním pultem.
  • Zařízení splňuje všechny normy bezbariérového přístupu, takže ho mohou používat i handicapovaní uživatelé včetně vozíčkářů.

Technická specifikace

• Zařízení SelfCheck 1000 hybrid
  • Dotyková obrazovka 22 palců
  • splňuje standardy ISO15693, ISO 18000-3-A
  • umožňuje načítání více položek současně (v případě využití RFID)
  • Může být do budoucna rozšířeno například o samostatné vracení dokumentů.
  • Indikace stavu – LED světla

„Myslím, že to lidem velmi usnadní možnost výpůjček, aniž by museli například stát frontu u pultu, pomoci by to mohlo například i neslyšícím, pro které je komunikace s personálem knihovny přece jen obtížnější. Je také mnoho lidí, kterým není příjemné, když někdo vidí, které knihy si vypůjčili, i těm může SelfCheck posloužit. Věřím, že si čtenáři i další návštěvníci knihovny na zařízení rychle zvyknou a budou ho rádi využívat,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Daniela Seifertová.

Na dodávku tohoto unikátního zařízení bylo vypsáno výběrové řízení. Na jeho základě jeho výsledků byla jako dodavatel vybrána firma Cosmotron  Bohemia, s.r.o. Hodonín. Celková cena zařízení včetně montáže činila 435 600 Kč a byla uhrazena v rámci investiční akce Krajské knihovny Karlovy Vary z prostředků zřizovatele Krajského úřadu Karlovarského kraje.