Literární soutěž

Literární soutěž JUBILEJNÍ
10. ročník Literární soutěže
Krajské knihovny Karlovy Vary 

Výsledky X. ročníku LIS

Výsledky 10. ročníku Literární soutěže

V sobotu 25. února 2017 proběhlo v sále Krajské knihovny Karlovy Vary slavnostní vyhlášení výsledků 10. ročníku Literní soutěže.

Slavnostního odpoledne proběhlo za účasti patrona ročníku populárního českého spisovatele Jiřího Hájíčka, laureáta prestižní ceny Magnesia Litera.

Mottem 10. ročníku Literární soutěže pro amatérské autory z celé České republiky byl citát z jeho nedávno zfilmované knihy Zloději zelených koní.

Motto:

«Já jsem vždycky chtěl bejt lepší, kvůli týhle jihočeský krajině, že tu žiju, že je taková mírná a vlastně chudá, kamenitá zem... A když jsem s tebou, Karolíno, tak to je to samý, chci bejt lepší kvůli tobě...»

STATISTIKA

 • Celkem přišlo 17 povídek.
 • Z Karlovarského kraje přišlo 5 povídek, z toho 2 přímo z Karlových Varů.
 • U 3 povídek nebylo označeno místo, kde jejich autor žije.
 • Nejvzdálenější místo, odkud přišla povídka, jsou Bojkovice ve Zlínském kraji.
 • Povídky přišly také z Prahy, Mikulova, Děčína, Plzně a Českých Budějovic.
 • Průměrný věk přispěvatelů je 42 let.
 • Nejmladšímu autorovi je 18 let (žena) a nejstaršímu 68 (muž).
 • Ženy poslaly 11 povídek, muži 6 povídek.
 • Průměrný věk žen-autorek je 39 let.
 • Průměrný věk mužů-autorů je 48 let.

Již podruhé byla letos udělena zvláštní Cena poroty, aby bylo možné za píli a nadání odměnit více amatérských spisovatelů a také proto, že se ve výběru vítěze porota většinou liší od výběru patrona. Vítězkou Ceny poroty se stala Lenka Švecová z Českých Budějovic s povídkou Po cestě.

Do X. ročníku Literární soutěže přišel rekordně nízký počet povídek. Pouhých 17. Ale jak říká předseda poroty D. P. Stefanovič, rozhodně to nemělo vliv na kvalitu soutěže. K předmluvě k Almanachu tohoto ročníku říká: „Stále platí loňské zjištění o nahrazení kvantity kvalitou – považte, že z letošních 17 povídek jsme jich do sborníku vybrali sedm, a to takových, za kterými si se všemi těmi roky odkroucenými v porotě pevně stojíme.“

Patron soutěže Miloš Urban tedy vybral ze 7 povídek, které postoupily do finále, ty, které se umístily na 1. – 3. místě.

1. místo: Lucie Zdráhalová, Praha, povídka Třeboňský kapr

2. místo: Vlasta Lišková, Aš, povídka Axis mundi

3. místo: Jan Pytel, Plzeň, povídka Taková mírná a vlastně chudá
                                                     kamenitá zem

Všech 7 finálových povídek je uveřejněno v Almanachu Literární soutěže. Tento Almanach všech 7 finalistů obdrželo jako ocenění za svou literární snahu spolu s autorským kalendářem známého karlovarského výtvarníka Petra Strnada a knihou patrona soutěže Jiřího Hájíčka Zloději zelených koní. Vítězové hlavních cen a Ceny poroty obdrželi navíc poukázku na nákup knih dle vlastního výběru a vítěz navíc ještě hlavní cenu „Porcelánovou vlaštovku“.

Letos poprvé obdrželi všichni finalisté také zvláštní cenu, která vznikla ve spolupráci s žáky a pedagogy Střední umělecko-průmyslové školy Karlovy Vary.

Studenti Střední umělecko-průmyslové školy se podíleli také na vzniku Almanachu. K sedmi zveřejněným finálovým povídkám vytvořili krásné a velmi profesionální ilustrace. Z nich byly vybrány ty nejzdařilejší a byly zveřejněny v Almanachu. „Vzhledem k tomu, že vybrat ty nejlepší byl velice těžký úkol, rozhodli jsme se, že ostatní skvělé ilustrace darujeme finalistům soutěže jako zvláštní cenu,“ uvedl ředitel knihovny Vratislav Emler. Každý finalista si tak odnesl ilustraci ke své povídce s podpisem jejího autora.

Ilustrace pro X. ročník Literární soutěže vytvořili žáci

Tereza Bernatová, Milan Demjan, Lada Franclová, Lenka Hrdličková, Vojtěch Křesina, Klára Šimková, Eliška Šmídková, Zuzana Uhlíková pod vedením pedagogů Lucie Linhartové a Ivana Pelce.

Ti, kteří si chtějí 7 finálových povídek přečíst, si mohou Almanach X. ročníku Literární soutěže zakoupit v Informačním středisku knihovny za 50 Kč.

Partnery soutěže byly Vodárny a kanalizace Karlovy Vary a Knihkupectví Beta Dobrovský.

 

Almanach X. ročníku

10. ročník

MOTTO,

ze kterého musí autoři soutěžních prací vycházet:

"Já jsem vždycky chtěl bejt lepší, kvůli týhle jihočeský krajině, že tu žiju, že je taková mírná a vlastně chudá, kamenitá zem...
A když jsem s tebou, Karolíno, tak to je to samý, chci bejt lepší kvůli tobě..."

(vybráno z knihy Jiřího Hájíčka "Zloději zelených koní")

Soutěžní povídky 10. ročníku LIS.

 

 

 

 

 

Patroni

2015
Miloš Urban

2014
Věra Nosková

2013
Petra Soukupová

2012
Radek Malý

2011
Martin Ryšavý

2010
Tomáš Zmeškal

2009
Petra Hůlová

2008
David Zábranský

2007 
Josef Formánek

 

 

Fotogalerie slavnostního vyhlášení výsledků 9. ročníku LIS

Otevírací doba

 • Hlavní budova Dvory

1. 7. - 1. 8. KAVÁRNA uzavřena
PO - PA    9:00 - 19:00
SO, NE     zavřeno        

telefon: 354 222 888
email: knihovna@knihovnakv.cz
IČO 70966206
mapa

 • Pobočka Lidická

PO + ČT  10:00 - 11:30
                12:00 - 18:00
UT, ST, PA, SO, NE    zavřeno
         
telefon:  353 224 034
email: knihovna@knihovnakv.cz
mapa

rightBg /files/_cache/160x600-0-0-0/bimg/bimg_439/8c5bd4300e2dd4eb4dcada761df47516.jpeg 195 20 right 160 309 1 /akce/labyrint-zahad-a6430.htm