Lesy kolem nás aneb Les a čtvero ročních období

Krajská knihovna Karlovy Vary a Lesy ČR s. p. vyhlásili pátý ročník výtvarné soutěže pro děti z celého Karlovarského kraje s názvem LESY KOLEM NÁS. Letos s podtitulem LES A ČTVERO ROČNÍCH OBDOBÍ.

Lesy kolem nás

Motto

Les stejně jako veškerá příroda prochází během čtyř ročních období mnoha proměnami. Od jara plného života a pestrobarevných květů, přes léto plné lesních plodů a zpěvu ptáků, melancholický mlhavý podzim obarvený padajícím listím až po tichou a mrazivou zimu.  Každé roční období dává lesu nezaměnitelný vzhled a náladu. Proměny přírody v průběhu ročních období inspirovaly mnoho umělců. Zkuste stejně jako oni, zachytit kresbou, malbou či jinou výtvarnou technikou proměny tváře lesa v průběhu roku.

Soutěž je určena pro děti z mateřských a základních škol, včetně škol uměleckých.

Poslání soutěže

Soutěž rozvíjí pozorovací schopnosti, tvůrčí fantazii a umocňuje vliv lesa a přírody na rozvoj uměleckého i ekologického cítění a vnímání dětí, které výtvarně ztvárňují své poznatky a dojmy získané návštěvou a pozorováním přírody v různých ročních obdobích.

Úkolem pro soutěžící je všímat si toho, jak vypadá les během jednotlivých ročních období a uvědomit si, jak se celá příroda během roku mění. Tvář lesa v ročním období, které se jim v přírodě nejvíce líbí, pak nakreslí nebo namalují. Na jediném obrázku by měla být zachycena proměna přírody - charakteristická podoba lesa či jakékoliv jeho součásti během alespoň dvou ročních období (např. léto – zima, jaro – podzim, popř. během všech čtyř období).

Podmínky soutěže

Soutěží pouze jednotlivci a pouze s plošnými pracemi. Prostorové práce se nepřijímají. Výtvarné práce (kresby, malby, koláže apod.) mohou být ve formátu A5, A4 nebo A3.

Práce se odevzdávají v zapojených knihovnách do 20. 6. 2014.

Zapojené knihovny: Krajská knihovna Karlovy Vary (dětské odd. Dvory i pobočka Lidická),Březová (okres SO),Horní Slavkov, Ostrov, Cheb, Děpoltovice, Chyše, Chodov, Františkovy Lázně,  Kyselka, Loket, Sokolov, Nejdek, Mariánské Lázně, Hroznětín, Královské Poříčí.
Celkem 16 knihoven.

Výtvarné práce je nutno opatřit na zadní straně následujícími údaji

Název zapojené knihovny, jméno autora, věk, třída, soutěžní kategorie – doplní knihovna, název a adresa školy, adresa autora výtvarné práce; e-mailová adresa autora případně telefon.

Soutěžní kategorie:

I. Kategorie:

děti do 6 let (MŠ)

II. Kategorie:

děti 6 - 8 let (1. - 2. ročník)

III. Kategorie:

děti 9 - 10 let (3. - 4. ročník)

IV. Kategorie:

děti 11 - 12 let (5. - 6. ročník)

V. kategorie:

děti 13 - 15 let (7. - 9. ročník)

Umělecké školy:

děti 6 – 11 let

Umělecké školy:

děti 12 – 15 let

Práce odevzdané do soutěže se účastníkům nevrací, o jejich dalším využití rozhodují vyhlašovatelé soutěže.

Vyhodnocení soutěže:

V knihovnách zapojených do soutěže proběhne vyhodnocení nejlepších prací v každé kategorii a v měsících červenec a srpen výstava těchto prací.

Vybrané práce z každé soutěžní kategorie postupují do finále v Krajské knihovně Karlovy Vary, kde při vernisáži výstavy 7. 10. 2014 od 16:00 hodin budou vyhlášeny výsledky celé soutěže a vítězům budou předány odměny, které věnují Lesy ČR. Oceněné práce budou zveřejněny na internetových stránkách pořadatelských organizací.