Mýty a fakta První republiky II.

Univerzita volného času - mimoškolní volnočasové vzdělávání dospělých.
Cena celého kurzu 150 Kč.
Vstupné pro nepřihlášené na jednotlivé akce 40 Kč.

Pro: Všichni
Vstupné: 150,- Kč
Lektor Formánek Jakub, PhDr.
Místo: Hlavní budova - sál
Datum: 28.02.2017 17:00 - 19:00
Kapacita: celkem míst 50
/kurzy/myty-a-fakta-prvni-republiky-ii-a778.htm

PhDr. Jakub Formánek

Mýty a fakta První republiky II.

1.      Vznik a zánik státu 31. 1.

Podívejme se na vlastní proces vzniku Československa a pokusme se analyzovat kořeny a myšlenky existence samostatného státu. Během přednášky srovnáme vznik ČSR s okolními státy a zároveň se také podíváme na otázku osudného roku 1938, kdy ČSR zanikla, a vytvořil se nový státní útvar, o kterém bude poslední přednáška z cyklu.

2.      Jeden stát – mnoho menšin 14. 2.

ČSR se vyznačovala velkým množství národnostních menšin, které se nacházeli od Aše až po Mukačevo. Jaká byla jejich práva? Povinnosti? Jaké bylo politické zastoupení menšin a jak moc se chovali státotvorně? Přednáška se pokusí objasnit nejvýznamnější aspekty a mezníky ve vývoji vztahu státu a menšin.

3.      Slovensko a Podkarpatská Rus 28. 2.

Československá republika byla tvořena nejen bývalými zeměmi Koruny české, ale také Slovenskem a Podkarpatskou Rusí. Jaký byl vztah, rovnost a práva těchto dvou částí tvořící jednotné Československo bude obsahem další přednášky.

4.      Neklidná republika – puče, vraždy, atentáty 14. 3.

Československá republika nejednou musela bojovat o svou vnitřní stabilitu, která byla narušována nejedním atentátem na významné představitele státu, ale zápasila také s pokusy o státní převrat či nemilosrdnými vraždami ve vysokých společenských kruzích. Přednáška seznámí posluchače s nejvýznamnějšími činy meziválečného Československa.

5.      Pokusy o záchranu – Druhá republika 28. 3.

Poslední přednáška z cyklu se bude věnovat překotnému dějinnému vývoji od Mnichovské zrady po vznik Protektorátu Čechy a Morava. O jaký státní útvar se jednalo a kdo jej řídil? Jaké bylo politické rozložení tehdejšího scény? Kdo se pokoušel republiku udržet a kdo jí naopak destabilizoval?

Přihlašování do kurzu:

• osobně v infocentru knihovny ve Dvorech - zájemce vyplní přihlášku, zaplatí kurzovné a obdrží doklad o platbě
  • on – line přes webové stránky knihovny – zájemce si rezervuje místo v kurzu a do dvou dnů zaplatí v infocentru knihovny kurzovné, jinak rezervace propadá
  • telefonicky na číslo 353 502 820 – pro provedení rezervace je potřebné uvést jméno, příjmení a kontaktní údaje zájemce; pokud zájemce nevyplní přihlášku a nezaplatí kurzovné do 2 dnů v infocentru knihovny, rezervace propadá
  • e-mailem na adresu infocentrum@knihovnakv.cz - pro provedení rezervace je potřebné uvést název a termín kurzu, jméno, příjmení a kontaktní údaje zájemce; pokud zájemce nevyplní přihlášku a nezaplatí kurzovné do 2 dnů v infocentru knihovny, rezervace propadá

Kurzovné je nevratné vyjma případů, kdy dojde ke zrušení kurzu ze strany knihovny.

Je nám líto, přihlášování na kurz bylo uzavřeno.

rightBg /files/_cache/160x600-0-0-0/bimg/bimg_405/cbc1ab7571ae5e4ef384c40111df197d.jpeg 195 20 right 160 361 1 /informace-o-dobrovolnictvi-p657.htm