Krajská knihovna – atraktivní místo pro náctileté

Díky podpoře Nadace ČEZ se podařilo během podzimu zatraktivnit a dovybavit A-klub, tedy oddělení, které je primárně určeno mladým uživatelům.

Vánoční dárek pro studenty...

VÁNOČNÍ DÁREK PRO STUDENTY

Díky laskavé podpoře Nadace ČEZ máme pro vás
novou službu jako parádní vánoční dárek.
Můžete si u nás zahrát na Xbox One s Kinectem.
Startujeme ve středu 27. 12. 2017 od 16.00 hodin.
Přijďte si zahrát.

Pravidla hraní na Xbox One +Kinect

• Zájemce o hraní musí být registrovaným čtenářem Krajské knihovny Karlovy Vary starším 15 let.
  • Hry na X-BOX se půjčují v A-klubu, kde bude hráči hra načtena na čtenářské konto.
  • Hry se půjčují pouze prezenčně, to znamená, pouze k užívání v budově knihovny, nepůjčují se domů.
  • Možnost hraní středa a pátek od 16.00 do 19.00 hodin a sobota od 9.00 do 15.00 hodin v A-klubu Dvory.
  • V případě, že bude v A-klubu Dvory akce pro veřejnost, budete včas upozorněni na facebookovém profilu knihovny, že hraní v daný den není možné.

Tisková zpráva 20/2017

Krajská knihovna Karlovy Vary se, stejně jako většina ostatních knihoven, potýká s problémem, jak přilákat nové uživatele z řad dospívajících. V této věkové kategorii (15 – 18 let) je uživatelů knihoven a čtenářů jen malé procento.

„Proto jsme se rozhodli tento problém řešit a zatraktivnit své prostory s cílem přitáhnout pozornost mladých lidí a nabídnout jim své služby zajímavě a kvalitně, navíc v pro ně atraktivním prostředí,“ uvedl ředitel knihovny Vratislav Emler.

Díky podpoře Nadace ČEZ se tak podařilo během podzimu zatraktivnit a dovybavit A-klub, tedy oddělení, které je primárně určeno právě mladým uživatelům. To je dáno již profilací jeho fondu, který obsahuje počítačovou, hudební, sci-fi a fantasy literaturu, komiksy, hudební nosiče, filmy na DVD, stolní deskové hry, noty a hudebniny apod. V rámci podzimního projektu tak byl A-klub vybaven nejen spoustou pohodlného sedacího nábytku a dalších doplňků, jako jsou různé taburety, válecí pytle či polštáře s komiksovým potiskem, ale také zcela novou promítací technikou, díky které bude moci toto oddělení zatraktivnit své vzdělávací a kulturní programy o interaktivní složku.

Pro trávení volného času mimo četby, poslouchání hudby či hraní deskových her je nově k dispozici také X-box, který je mezi mládeží velice populární. K dispozici je tak herní konzole, díky níž se dostanou do virtuálního světa.

„Dva ovladače, dva hráči či ovládání vlastním tělem díky kinect. Můžete u nás tančit, jezdit na vodním skútru, hrát tenis, bowling a mnoho dalšího. Náš X-box nabízí hry až pro čtyři hráče ovládané vlastním tělem, vysvětluje vedoucí oddělení A-klubu Romana Vlčková a dodává: „Rozhodli jsme se nový X-box tak trochu nadělit mladým jako pomyslný vánoční dárek. Jeho provoz startujeme ve středu 27. 12. v 16:00 hodin.“

Jelikož hraní her má být odměnou a ne hlavní činností v A-klubu jsou pro jeho používání stanovena přesná pravidla.

• Hry na X-box se půjčují v A-klubu, kde bude hráči hra načtena na čtenářské konto jako třeba vypůjčená kniha.
  • Hry se půjčují pouze prezenčně, to znamená, pouze k užívání v budově knihovny, nepůjčují se domů.

Součástí projektu bylo též dovybavení A-klubu hrami k venkovnímu použití. Jedná se například o kuželky, pétanque či kroket. Na jaře 2018 proběhne na dětském hřišti v areálu Krajského úřadu Karlovarského kraje ukázka těchto venkovních her, zájemci si je budou moci vyzkoušet a třeba i vypůjčit. Půjčování venkovních her se tak stane novou zábavnou službou krajské knihovny.

Ředitel knihovny na závěr představení nového projektu krajské knihovny uvedl: „Věříme, že díky tomuto projektu nabídneme mladým lidem, ale samozřejmě nejen jim, atraktivní a zajímavé prostředí pro trávení volného času a zvýšíme návštěvnost A-klubu a zájem o služby knihovny obecně.“